суботу, 12 березня 2016 р.

Інтегрований урок на тему:
«Скарб від далеких пращурів – то рідна мова»

  Мета. Перевірити знання з тем «Фонетика», «Орфографія», «Речення»,
           «Пунктуація»; розвивати пам'ять, увагу, мислення, бажання вивчати
           рідну мову; виховувати культуру спілкування, любов до слова, мови;
           прищеплювати любов до книги; залучення дітей до активного читання;
           підтвердити переваги книги над комп’ютером.

Обладнання. Конверти із завданнями, словники, довідники, енциклопедії,
          підручник, вишиті рушники, колоски пшениці, калина, годинник.

Хід уроку
   І. Організаційний момент
  ІІ. Оголошення теми
 ІІІ. Вступне слово вчителя та бібліотекаря

 Бібліотекар. Де є в світі наймиліша,
Мова ніжна, найчистіша?
Соловейко в ній співає
І калина розцвітає.
Виткана зірками ясно
І цвіте барвінком рясно.
Помережана ще цвітом,
Вона ллється понад світом.
В ній – налитий стиглий колос,
В ній – пісенний тихий голос,
                                                                                                                                       В ній – і скіфи, і сармати,
В ній – відлунюють гармати,
 І козацька добра слава,
 І турецьких війн заграва,
Літ минулих повість щира,
 Життя Мефодія й Кирила.
 Мудрість наша вічно юна,
 Пращурів живе відлуння.
 Наша мова – вогонь в серці,
 В майбуття відкриті дверці.
 Незгасима рідна мова,
 Найсвітліша, кольорова!

Учитель. Для кожного народу його власна мова найдорожча, а українцям
          найближча до серця – українська. 21 лютого – Міжнародний день рідної
          мови.
        Рідна мова – то неоціненне духовне багатство, в якому народ живе,
 передає з покоління в покоління свою мудрість і славу, культуру і традиції.
 Кожне слово рідної мови має своє обличчя, як у квітки, у нього свій    неповторний аромат і відтінок барви, - а цих відтінків кожна барва має тисячі.»
Бібліотекар.    Рідна українська мова має свою особливу музикальність. Це
       незбагненна душа нашої мови, як золотоносна ріка, виблискує хвилями
       народної пісні, переливається в душу нації, творить почуттєву нерозривність
       українського серця й української землі.
    Нашій мові потрібен вогонь любові, потрібна духовна міць! І той, хто дихає суржиком, не може мати духовного здоров’я.
    «Українська мова за своїми виражальними можливостями, лексичними арсеналами, музичними прикметностями, історичними надбаннями в пісенній та літературній галузі належить до найрозвиненіших мов світу.»
                                                                                                 (Д.Павличко)
Учитель. Щоб українська мова і далі розвивалась, цвіла і продовжувала жити,
      ми повинні гарно її знати. Тому сьогоднішній урок буде незвичайний.
Бібліотекар. Ми побуваємо в гостях у суворого та вимогливого короля
     Синтаксиса; помандруємо по країнах Фонетиці, Орфографії та Пунктуації;
     повідгадуємо загадки та дамо відповідь на питання строгих королев
     Фонетики, Орфографії та Пунктуації.
  ІУ. Узагальнення вивченого матеріалу.
Учитель. Команди готові вступити в боротьбу за титул кращого знавця
     української мови. Отож, розпочинаємо бліцтурнір.
1.     Що таке текст? (Речення, пов’язані між собою за змістом)
2.     Назвіть частини тексту. (Зачин, основна частина, кінцівка)
3.     Які бувають речення? (Розповідні, питальні, окличні, спонукальні)
4.     Головні члени речення це…(підмет і присудок)
5.     Навіщо потрібні букви? (Для запису звуків мови)
6.     Які бувають звуки? (Приголосні – тверді, м’які; голосні – наголошені, ненаголошені)
7.     Які звуки на письмі позначаються кількома буквами? (ДЗ, ДЖ)
8.     Що таке підмет? (Головний член речення, що означає предмет і відповідає на питання хто? що?)
9.     Поясніть орфограму: колосся, плаття, вбрання, проміння, насіння?
(Подовження приголосних на письмі)
10.                                                                                                                                                                                 Які бувають предмети? (Живі та неживі)
11.                                                                                                                                                                                 Який знак ставиться в кінці питального речення? (Знак питання)
12.                                                                                                                                                                                 Поясніть орфограму: пір’я, ім’я, сім'я, м’яч? (Вживання апострофа)
Бібліотекар. Ви гарно виконали дане завдання. Тому я пропоную стати на
     вищий щабель нашої філолого-бібліотечної драбинки. Я говорю першу
     частину визначення, а ви його продовжуєте.
1.     Мова – це…
2.     Основними ознаками нації є …
3.     Перші писемні пам’ятки були зроблені на …
4.     Найдавнішою писемною книгою вважають …
5.     Першим друкарем є …
6.     Першою друкованою книгою була …
7.     Словник української мови складається із ….. томів.
8.     Книга, в якій можна перевірити написання того чи іншого слова називається …
9.     Звуковий запис слова називається …
10.                                                                                                                                                                               Пунктуація – це розділ мовознавчої науки, яка вивчає …

Бібліотекар. Виконали це завдання всі і ми рухаємось далі. Зараз кожна
         команда здійснить мандрівку у свою країну, познайомиться з королем,
        дасть відповіді на його питання.

           ( Кожна команда отримує конверт із назвою країни, в яку потрапить:
           «Фонетика», «Орфографія», «Пунктуація». У конверті запитання по
          темі, які треба виконати за 5 хвилин.)

Учитель. Для того, щоб бути справжнім патріотом своєї держави, необхідно
         знати рідну мову.
Бібліотекар. А всі знання ми беремо із невичерпного, мудрого, вічного та
    неміліючого джерела – книги. В.О. Сухомлинський говорив: “День,
    прожитий без книги – марно прожитий день”. Читайте, черпайте мудрість
    та знання свого народу.
Учитель Читання – це віконце, через яке діти бачать і пізнають світ і самих себе.
        Читання -  це праця, творчість, самовиховання твоїх духовних сил, волі.
        Читання – це джерело думки і творчості, це саме життя.
Бібліотекар. Храм, у якому зберігаються книги, називається дуже просто –
        Бібліотека. Вона – це яскравий маяк у величезному освітянському океані,
        до якого поспішають читачі, щоб доторкнутись до потаємних глибин
        мистецтва і дістати невідомі для них перлини мудрості минулих поколінь.
Бібліотека – море книг.
Бібліотека – храм науки.
Переступайте той поріг,
Беріть скарби нетлінні в руки.
Вони – це згусток давнини,
Вони – це всіх епох розмова,
Вони прийшли із давнини
Як наша виспівана мова.
Учитель. Сьогодні на уроці ми повторили та узагальнили свої знання за
       темами «Фонетика», «Орфографія» та «Пунктуація». Вчіть рідну мову,
       знайте, цінуйте та поважайте українське слово, читайте книги –путівники
       нашого життя.



Немає коментарів:

Дописати коментар